„ZVONÍ KOVŮM HRANA?“ populární přednáška dr. Jaromíra Caise z FSI UJEP

Odborný vědecký pracovník Ing. Jaromír Cais, Ph.D., z Fakulty strojního inženýrství UJEP přednášel žákům ze SPŠ Česká Lípa.

Dne 8. 10. 2020 proběhla v učebně Střední průmyslové školy Česká Lípa odborná přednáška, které se účastnili žáci třetího a čtvrtého (maturitního) ročníku. Přednáška na téma „Zvoní kovům hrana?“ byla poprvé dr. Caisem představena posluchačům v Café Max v Ústí nad Labem a sklidila veliký úspěch.

Žáci a učitelé se během poutavého vyprávění přesunuli o několik tisíc let zpět a získali informace o kovech z nezvyklého hlediska. „Již osm tisíc let pro člověka platí, že mít kov znamená mít moc. Šperky vyrobené z kovů po tisíciletí určovaly postavení člověka ve společnosti. Zbraně vyrobené z lepších a lepších slitin znamenaly strategickou výhodu proti nepříteli. Ovládnout technologii zpracování kovů znamenalo (a stále znamená) mít vliv,“ připomněl posluchačům Jaromír Cais.